Jak należy postrzegać pieniądze?

        Cześć! Właśnie czytasz pierwszy z cyklu artykułów gościnnych na moim blogu, w których poruszymy takie tematy jak przekonania na temat pieniędzy,  sens ubezpieczania się, czy korzyści z prowadzenia budżetu domowego.  Przed nami kilka trudnych pytań m.in.  jak należy postrzegać i rozumieć bogactwo, jak branża finansowa definiuje osoby niestabilne/stabilne finansowo, jak natomiast definiuje grupę zamożnych, gdzie teraz jesteś i co jest Twoim celem? Na te pytania i wiele innych odpowie Wam mój serdeczny kolega z branży – Daniel Bednarek.  

  • Jeżeli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się jaki jest Twój status w świecie finansów to ten artykuł jest dla Ciebie!
  • Jeżeli jesteś osobą, która nie wie co zrobić w swojej obecnej sytuacji finansowej, to ten artykuł jest dla Ciebie!
  • Jeżeli jesteś osobą, która nie do końca wierzy  w  doradztwo finansowe, to mam nadzieję że ten artykuł zmieni Twoje postrzeganie na temat tego czym się zajmujemy,  jakie idee nam przyświecają i jaką wartość chcemy Ci przekazać.

 

Nie przedłużając, zachęcam do lektury:


      Cześć! Witam Cię serdecznie! Cieszę się, że tutaj jesteś i poświęcasz swój czas na przeczytanie mojego artykułu. Czuję się zaszczycony mogąc dzielić się z Tobą moją wiedzą i doświadczeniem z zakresu finansów osobistych. Zanim jednak przejdziemy do meritum, pozwól, że się przedstawię i w kilku zdaniach opowiem Ci, czym się zajmuje i dlaczego właściwie tutaj jestem. Nazywam się Daniel Bednarek. Specjalizuję się w profesjonalnym doradztwie finansowym. Moim zadaniem jest pomaganie innym w podejmowaniu właściwych decyzji, w sprawach dotyczących finansów osobistych. Pokazuję ludziom, co mogą zrobić dzisiaj, w sytuacji, w której obecnie są, w jaki sposób zarządzać swoimi pieniędzmi, aby w przyszłości mogli się cieszyć finansową wolnością i bezpieczeństwem. Po co tutaj jestem? Jestem tutaj, ponieważ mam do spełnienia ważną misję. Moją misją jest podnoszenie poziomu finansowej świadomości polskiego społeczeństwa poprzez szeroko pojętą edukację finansową i rozwój osobisty. Dlatego od dzisiaj, za pośrednictwem mojego bloga, będę się z Tobą dzielił tym, co dla mnie najcenniejsze: wiedzą i doświadczeniem. Decyzję o tym, czy warto z nich korzystać pozostawiam Tobie. Wierzę jednak, że dasz mi szansę, abym mógł podzielić się z Tobą pewnymi ideami oraz stojącymi za nimi niezwykłymi możliwościami, które, jeśli mądrze będziesz z nich wykorzystać, podniosą jakość Twojego życia.

Jak należy postrzegać i rozumieć bogactwo?

     Jak myślisz, z czego wynika Twoja obecna sytuacja finansowa? Co jest jej przyczyną? Czym dla Ciebie jest bogactwo? Co rozumiesz pod tym pojęciem? Dla mnie, podobnie jak dla ludzi bardzo zamożnych, prawdziwe bogactwo to stan umysłu, to jakość naszych przekonań i myśli na temat nas samych i otaczającego nas świata. Ciekawe, prawda? Możesz mi wierzyć lub nie, jakość Twoich przekonań i myśli ma niewyobrażalny wpływ na Twoją bieżącą sytuację finansową, a tym samym, na jakość życia, które prowadzisz. Jeżeli jesteś dzisiaj w kiepskiej sytuacji finansowej i chcesz się z nią uporać, sytuacji tej nie możesz postrzegać, jako problemu, lecz jako rezultat podejmowanych przez Ciebie działań lub ich zaniechania. Twoja dzisiejsza sytuacja finansowa to nic innego, jak rezultat Twoich działań, działań wynikających z podejmowanych przez Ciebie decyzji, decyzji opartych na emocjach, emocjach wywoływanych myślami, myślami będącymi odzwierciedlenie Twoich przekonań.

     Żeby zacząć osiągać pożądane rezultaty w obszarze finansów musisz zacząć od zmiany, głęboko zakorzenionych w Tobie, przekonań i sposobu myślenia na temat pieniędzy i ich roli w Twoim życiu. Musisz poznać i zrozumieć prawdziwą istotę pieniędzy. Zmian tych możesz dokonać poprzez rozwój osobisty, bazujący na rzetelnej wiedzy i doświadczeniach ludzi, mających już za sobą drogę, którą dzisiaj chcesz podążać. Pamiętaj, że nic nie jest dobre, jeśli tego nie robimy, dlatego zdobytą wiedzę stosuj niezwłocznie w praktyce. Wiedzieć coś i nic z tym nie robić, to tak, jakby nic nie wiedzieć.

     A zatem, jeśli chcesz zmienić swoją obecną sytuację finansową na taką, która będzie Cię satysfakcjonowała, musisz poszukać źródeł wartościowej i praktycznej wiedzy, którą z powodzeniem zaczniesz wdrażać w życie. Zanim przystąpisz do działania, wiedzę tę musisz najpierw przyswoić, a następnie zrozumieć, zaakceptować i utożsamić się z nią. Dopiero wtedy możesz przystąpić do działania, którego owocami będą zmiany na lepsze w Twojej sytuacji finansowej i życiu. Proces ten może wydawać się skomplikowanym, jednak w gruncie rzeczy takim nie jest. Wymaga jednak sporo cierpliwości, determinacji i zaangażowania. Jeśli szukasz źródła praktycznej i wartościowej wiedzy, oprócz mojego bloga znajdziesz je również tutaj [link], w projekcie Gra o Milion.

Jak należy postrzegać pieniądze?

     Niezależnie od tego, w jaki sposób postrzegasz dzisiaj pieniądze, musisz zrozumieć jedno: pieniądze nie są ani dobre, ani złe. Pieniądze są jedynie narzędziem służącym do realizacji naszych marzeń i życiowych celów i tak właśnie należy je postrzegać. Kiedyś, gdy tego jeszcze nie rozumiałem, pieniądze postrzegałem, jako środek do spełniania swoich zachcianek, a nie jako narzędzie do zaspokajania potrzeb i budowania finansowego bezpieczeństwa. Przez to, pomimo iż dobrze zarabiałem, na koniec miesiąca niewiele mi zostawało. Czasem zdarzało się, że w sytuacjach kryzysowych zmuszony byłem pożyczać pieniądze od bliskich. Uwierz mi, poczucie bezradności i zakłopotanie, spowodowane tego typu sytuacjami nie należą do przyjemnym, zwłaszcza, gdy uważasz się za kogoś bardzo zaradnego i odpowiedzialnego i chcesz, aby tak Cię postrzegano. Dlatego im szybciej rozpoznasz i zmienisz ograniczające Cię przekonania i myśli na temat bogactwa i pieniędzy, tym lepiej dla Ciebie. Oszczędzisz sobie wielu chwil frustracji i cierpienia, będących owocami niestabilnej sytuacji finansowej i zaburzonego poczucia bezpieczeństwa.

Od czego zacząć?

     Ok, teraz przejdziemy do konkretów. Skoro tutaj jesteś zakładam, że interesuje Cię poprawienie Twojej bieżącej sytuacji finansowej bez względu na to, jako ona dzisiaj jest. Możesz ją zmienić, jeśli tylko zechcesz, musisz jednak świadomie podjąć taką decyzję i natychmiast przystąpić do działania. Aby dokonać zmiana, musisz zacząć od ustalenia miejsca, w którym obecnie się znajdujesz, przyjrzeć się dokładnie swojej bieżącej sytuacji. Następnie odpowiedz sobie na pytania, w jakiej docelowo sytuacji chcesz się znaleźć i kiedy ma to nastąpić? Co chcesz osiągnąć? Jak ma wyglądać Twoja przyszła sytuacja finansowa i życie? I co najważniejsze, dlaczego to wszystko ma się wydarzyć? Dam Ci dobrą radę. Cokolwiek masz zamiar w życiu osiągnąć, zanim zadasz sobie pytanie „w jaki sposób mogę tego dokonać?”, zaczynaj najpierw od odpowiedzenia sobie na pytanie „dlaczego jest to dla mnie ważne?”. Tak właśnie postępują ludzie zamożni. Najpierw zadają sobie pytanie dlaczego chcą coś osiągnąć i jeśli znajdą na nie satysfakcjonującą odpowiedź, skupiają się na poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, jak mogą tego dokonać. Liczne przykłady ludzi sukcesu są wyraźnym dowodem, że to naprawdę działa. Warto więc o tym pamiętać i wykorzystać tę mądrości. Skoro już to wiesz idźmy dalej.

Klasyfikacja polskiego społeczeństwa pod względem zamożności

     Aby określić miejsce, w którym dzisiaj jesteśmy i wyznaczyć sobie cel, do którego będziemy zmierzać zastanówmy się przez chwilę, jak wygląda obecnie sytuacja polskiego społeczeństwa pod względem zamożności? Jak myślisz, na jakie grupy możemy dzisiaj podzielić polskie społeczeństwo, biorąc pod uwagę naszą sytuację finansową i od czego ten podział będzie zależny? Jakie, Twoim zdaniem, czynniki będą miały na to wpływ? 

Logiczną odpowiedzią na powyższe pytanie wydaje się być ta, która mówi, że polskie społeczeństwo, ze względu na sytuację finansową, ogólnie rzecz biorąc, możemy podzielić na ludzi biednych, ludzi z klasy średniej i ludzi bogatych. Brzmi logicznie, prawda? Istotnie, taki podział ma sens. Pozwól jednak, że zaprezentuję Ci nieco inny podział, który, jak się za chwile przekonasz, ma o wiele głębszy sens i znaczenie, ale to za chwilę.

Być może Cię zaskoczę, ale to, ile dzisiaj zarabiasz ma znaczenie drugorzędne, ponieważ tak naprawdę bardziej liczy się to, co z tymi zarobionymi pieniędzmi robisz, w jaki sposób nimi zarządzasz? Mądre zarządzanie pieniędzmi jest przejawem wysoko rozwiniętej inteligencji finansowej, a jego celem jest doprowadzenie do sytuacji, w które to pieniądze pracują dla nas, a nie odwrotnie. Pytanie, czy im na to pozwolimy?

Aby adekwatnie do naszych czasów zdefiniować podział polskiego społeczeństwa na wspomniane wcześniej grupy, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie: jak długo bylibyśmy w stanie przetrwać za pieniądze, które dzisiaj posiadamy, gdyby doszło do sytuacji, w której nagle stracilibyśmy wszelkie źródła dochodu? Biorąc pod uwagę prawdopodobieństwo zaistnienia takiej sytuacji, tak naprawdę, polskie społeczeństwo możemy dzisiaj podzielić na: ludzi bardzo biednych, ludzi niestabilnych finansowo, ludzi stabilnych finansowo, ludzi zamożnych oraz ludzi bardzo zamożnych.

Ludzie bardzo biedni i bardzo zamożni to 2 skrajne, bardzo małe grupy, których dzisiaj omawianie sobie daruję. Skupię się natomiast na omówieniu 3 pozostałych, z naszego punktu widzenia, grup najważniejszych, w których bez wątpienia Ty i ja jesteśmy.

Omówię teraz po kolei każdą z grup i wyjaśnię, jakie warunki należy spełnić, aby zakwalifikować się do poszczególnej z nich. Pomoże Ci to w ustaleniu miejsca, w którym dzisiaj jesteś, w zastanowieniu się, czy sytuacja ta jest dla Ciebie komfortowa i bezpieczna, czy wręcz przeciwnie, a następnie w podjęciu bardzo ważnej decyzji, czy chcesz tę sytuację zmienić, czy zostać tu, gdzie dzisiaj jesteś. Pamiętaj, że od tego, jaką podejmiesz decyzje zależeć będzie, czy będziesz w życiu osobą naprawdę szczęśliwą, czerpiącą z niego pełnymi garściami, czy jedynie zadowoloną z tego, jak ono wygląda.

Grupa 1 – Ludzie niestabilni finansowo

     Ujmując to najprościej, jak to tylko możliwe, ludzie niestabilne finansowo są osobami, których miesięczne koszty są w przybliżeniu równe miesięcznym dochodom. W grupie tej możemy wyróżnić ludzi, którzy wydają tyle, ile zarabiają oraz ludzi, którzy zarabiają tyle, ile wydają – wbrew pozorom to nie to samo. Ludzie, którzy wydają tyle, ile zarabiają, należą do grupy osób wysokodochodowych, czyli takich, których miesięczne dochody nierzadko znacznie przekraczają średnią krajową. Styl życia takich osób sprawia jednak, że niezależnie od wysokości uzyskiwanych dochodów prawie wszystko wydają. Nie myślą o tym, co będzie jutro, ponieważ dla nich liczy się to, co jest tu i teraz. Najważniejszy dla tych osób jest przede wszystkim prestiż, a pozostałe rzeczy, takie jak np. bezpieczeństwo, czy przyszła niezależność finansowa nie mają dla nich aż tak wielkiego znaczenia.

Ludzie, którzy zarabiają tyle, ile wydają, należą z kolei do grupy osób niskodochodowych, czyli takich, których miesięczne dochody odpowiadają przeważnie średniej krajowej lub są od niej zdecydowanie niższe. Standard życia takich osób jest przeważnie efektem dopasowywania swoich potrzeb do wysokości bieżących dochodów, jednak nie zawsze jest to możliwe. Zdarza się, że czasem nawet pomimo skromnych warunków życia i tak ludziom tym nie starcza na bieżące potrzeby. Wówczas, aby przeżyć, ludzie ci zmuszeni są zaciągać, różnego rodzaju zobowiązania finansowe, popadając powoli i nieuchronnie w spiralę zadłużenia.

Jak widzisz, obie te grupy, niezależnie od tego ile zarabiają, zaliczają się do grupy ludzi niestabilnych finansowo. Tym, co ich łączy jest brak zabezpieczenia finansowego na przyszłość, na wypadek nieprzewidzianych okoliczności, takich jak, np. utrata pracy lub zdolności do jej wykonywania.

Brak poduszki finansowej (oszczędności) dla ludzi niestabilnych finansowo niesie ze sobą ogromne niebezpieczeństwo drastycznego pogorszenia ich sytuacji życiowej, którego konsekwencje nie trudno sobie wyobrazić. Będąc w tej grupie, z dnia na dzień możemy niespodziewanie znaleźć się na łasce lub niełasce losu. Tym, co mnie najbardziej przeraża i smuci, jest fakt, że dzisiaj w Polsce, w przybliżeniu, około 70 – 80% naszego społeczeństwa zalicza się do grupy ludzi niestabilnych finansowo.

Grupa 2 – Ludzie stabilni finansowo

     Abyśmy mogli powiedzieć o sobie, że jesteśmy ludźmi stabilnymi finansowo, musimy spełnić warunek, zgodnie, z którym nasza poduszka finansowa (oszczędności) musi być większa bądź równa 24 krotności naszych miesięcznych kosztów. Krótko mówiąc, musimy posiadać oszczędności, które pokryją nasze miesięczne koszty przez okres przynajmniej 2 lat. Dlaczego, aż tyle? Życie skrywa przed nami wiele niespodzianek i nie wszystkie one są dla nas miłe i dobre. W każdej chwili bowiem los może doświadczyć nas utratą pracy, poważną chorobą lub wypadkiem – zdarzeniami, których nie sposób przewidzieć i mało kto jest na nie przygotowany. W zależności od sytuacji, w jakiej się znajdziemy, możemy potrzebować od kilku do kilkunastu miesięcy, aby się pozbierać – przebranżowić i znaleźć nową pracę lub powrócić do zdrowia po przebytej, ciężkiej chorobie lub przykrym wypadku. W tego rodzaju okolicznościach zadaniem poduszki finansowej jest zapewnienie nam środków niezbędne do normalnego funkcjonowania na, co najmniej 24 miesiące, bez konieczności drastycznego obniżania standardu naszego dotychczasowego życia. Naturalnie, im jesteśmy starsi, tym nasza finansowa poduszka powinna być odpowiednio większa, ponieważ zarówno rynek pracy, jak i nasz organizm, wraz z upływem lat, stawiają przed nami coraz większe wyzwania. Dlatego, aby im sprostać i przywrócić równowagę w życiu, potrzebujemy zdecydowanie więcej czasu.

Grupa 3 – Ludzie zamożni

     Zanim omówię trzecią i zarazem ostatnią ze wspomnianych grup, do której należą ludzie zamożni oraz wyjaśnię, jakie warunki należy spełnić, aby się w tej grupie znaleźć, omówię krótko 2 pojęcia, które mi w tym pomogą. Zacznę od wyjaśnienia, czym są i czym się od siebie różnią: dochód aktywny i dochód pasywny?

Dochód aktywny to pieniądze, które otrzymujemy za wykonywaną przez nas, w określonym czasie, pracę. Krótko mówiąc, aby zarabiać, musimy pracować – być ludźmi aktywni zawodowo. Doskonale sprawdza się tutaj powiedzenie czas to pieniądz, ponieważ, tak naprawdę, poświęcamy czas, aby zarabiać pieniądze.

Dochód pasywny to pieniądze, które niezależnie od tego, czy pracujemy, czy nie i tak trafiają do naszej kieszeni. Taka sytuacja jest możliwa pod warunkiem, że zbudowaliśmy sobie, odpowiednio wcześniej, źródła stabilnego dochodu, które generują nam pieniądze bez naszego udziału lub przy minimalnym zaangażowaniu z naszej strony. Doskonale sprawdza się tutaj powiedzenie pieniądz to czas, ponieważ im więcej mamy pieniędzy, tym większą ilością wolnego czasu mamy do swojej dyspozycji.

A teraz wyjaśnię Ci, co rozumiem pod pojęciem stabilnego dochodu pasywnego. Najlepiej będzie, jeśli zrobię to posługując się odpowiednimi przykładami. Jako źródła stabilnego dochodu pasywnego wymienię tutaj różnego rodzaju nieruchomości, odpowiednio wyskalowane i dobrze poukładane biznesy oraz mądrze zainwestowany, odpowiednio duży kapitał (gotówka).

W przypadku nieruchomości dochodem pasywnym, rzecz jasna, są pieniądze pozyskiwane z ich najmu. W zależności od ilości i rodzaju nieruchomości zarządzaniem nimi możemy zajmować się sami lub odpłatnie zlecić to zadanie komuś innemu.

Odpowiednio wyskalowany i poukładany biznes jest drugim, godnym uwagi, źródłem stabilnego dochodu pasywnego. Taki biznes, niezależnie od formy, w jakiej jest prowadzony – tradycyjnej, czy online – dzięki odpowiednim strukturom, systemom i/lub możliwościom wprowadzenia automatyzacji, ogranicza konieczność naszego osobistego zaangażowania w proces zarabiania pieniędzy do niezbędnego minimum lub niekiedy zupełnie ją eliminuje.

Odpowiednio duży, mądrze zainwestowany kapitał jest trzecim przykładem stabilnego dochodu pasywnego. Możliwości na budowanie i pomnażanie naszego kapitału jest wiele, a wybór właściwych powinien być dobrze przemyślany i dokonany w oparciu o rzetelną i fachową wiedzę, popartą doświadczeniem.

Ok, wiesz już wystarczająco dużo, aby zrozumieć, jaki warunek należy spełnić, żeby znaleźć się w grupie osób zamożnych. Otóż, aby stać się osobą zamożną Twój przyszły dochód pasywny powinien być większy, bądź przynajmniej równy Twoim miesięcznym kosztom. Oznacza to, że niezależnie od sytuacji, w jakiej się znajdziesz będziesz osobą, która możesz, ale nie musi pracować, aby normalnie funkcjonować na określonym przez siebie poziomie życia, ponieważ Twój dochód pasywny zapewni Ci środki do przeżycia do końca Twoich dni. Zwrócić przy tym uwagę na fakt, że dla każdego zamożność będzie wiązać się z różną ilością generowanych pasywnie dochodów. Dla jednego człowieka może to być zamożność, np. na poziomie 3 000 zł, a dla innego, np. na poziomie 30 000 zł. Wszystko zależy od tego, na jakim standardzie życia chcesz egzystować i jakie będą wiązać się z nim koszty.

Gdzie teraz jesteś i co jest Twoim celem?

     Nadszedł wreszcie moment, w którym możesz wykorzystać zdobytą właśnie wiedzę. Zrób z niej dobry użytek i odpowiedz sobie na 2, bardzo ważne pytanie? Wiedząc to, co już wiesz określ, do której grupy osób dzisiaj należysz oraz, w której z nich chcesz się znaleźć w perspektywie kilku, kilkunastu najbliższych lat? W kolejnym artykule powiem Ci, na co musisz zwrócić uwagę, o co zadbać, aby z miejsca, w którym dzisiaj jesteś dotrzeć tam, gdzie chcesz. Dziękuję Ci za przeczytanie mojego artykułu. Jeżeli to, co napisałem ma dla Ciebie wartość będę wdzięczny, jeśli mi o tym powiesz pozostawiając swój komentarz. Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę samych sukcesów w drodze do Twojej zamożności. Pozdrawiam i do zobaczenia w kolejnych wpisach.